Փետրվարի 18–20-ը տեղի ունեցավ Էրազմուս+ T-GREEN «Հետբակալավրի կրթության փոխակերպումը հանուն կանաչ և կայուն ապագայի» եռամյա միջազգային նախագծի եզրափակիչ համաժողովը։
Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող այս նախագիծը նպատակ ունի նպաստել Հայաստանի բուհական կրթության բարեփոխմանը՝ ապահովելով անցում ավանդական ուսումնական ծրագրերից դեպի ապագայամետ, կանաչ և միջդիսցիպլինար կրթական մոտեցումներ, ինչպես նաև խթանելով ուսանողների շարժունությունը։
Ծրագրի համակարգող Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի կրթության զարգացման և նորարարությունների կենտրոնի ղեկավար Վարազդատ Հովհաննիսյանը հատուկ ընդգծեց կրթության մեջ մտածողության փոփոխության կարևորությունը՝ նշելով, որ այս ծրագրի նպատակն է նաև խթանել կանաչ տեխնոլոգիաների ներդրումը կրթական ծրագրերում, ինչը կարևոր է ոչ միայն կրթական, այլև տնտեսական և տեխնոլոգիական առաջընթացի համար։ Ծրագիրը հնարավորություն է տվել հայաստանյան բուհերի միջև ամրապնդել համագործակցությունը՝ համատեղ կրթական ծրագրերի իրականացման և ուսանողների, դասախոսների փոխանակման միջոցով։
Համաժողովի ընթացքում գործընկեր երկրների՝ Հունաստանի, Լիտվայի, Պորտուգալիայի և Լեհաստանի բուհերի ներկայացուցիչները ներկայացրեցին իրենց փորձը տարբեր ոլորտներում կիրառվող «կանաչ» տեխնոլոգիաների վերաբերյալ։
Ծրագրի հիմնական գործընկերներից է նաև Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնը, որի արդյունքները ներկայացրեց Ինստիտուցիոնալ և ծրագրային փորձաքննության բաժնի մասնագետ Անահիտ Տերտերյանը։ ՈԱԱԿ-ն իրականացրել է ծրագրի շրջանակում մշակված կրթական ծրագրերի արտաքին գնահատում՝ հիմնվելով համատեղ կրթական ծրագրերի որակի ապահովման եվրոպական մոտեցումների վրա։ Նախնական գնահատման համար որպես չափանիշներ կիրառվել են են հետևյալ ուղղությունները՝